Návštěva finského velvyslance na FF UK

Ve středu 19. dubna 2023 se uskutečnila neformální návštěva, při níž se finský velvyslanec Pasi Tuominen s doprovodem setkal se zaměstnanci oddělení finských studií ÚGS a následně i se studenty oboru. Jménem fakulty jej nejprve srdečně přivítal proděkan pro vědu prof. Jan Čermák, sám absolvent finštiny, který vyjádřil potěšení, že Finsko a finská národní agentura pro vzdělávání (Opetushallitus) trvale podporují výuku finštiny na FF UK, mj. spolufinancováním finského lektorátu, pořádáním letních kurzů a pracovních stáží pro naše studenty i knižními dary. Velvyslanec se zajímal o to, jaká je současná situace oboru, jaké další ugrofinské jazyky se na FF UK vyučují, i o to, jakým způsobem oddělení finských studií spolupracuje s dalšími středoevropskými univerzitami, kde se vyučuje finština. Navrhl také navázání kontaktu se společností Suomi-Seura, která je expertní a servisní organizací zejména pro Finy žijící v zahraničí.

Při následné besedě se studenty oboru Pasi Tuominen nejprve krátce představil svou bohatou kariéru ve státních a diplomatických službách. Poté promluvil o současné bezpečnostní situaci v Evropě, o vstupu Finska do NATO i tamní politické situaci po nedávných parlamentních volbách. Nastínil také otázku rozvoje česko-finských politických i ekonomických vztahů a spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti technologií, školství i sportu. Se studenty pak diskutoval o tom, proč se Finsko umisťuje na prvním místě v mezinárodním žebříčku štěstí, zda je Nokia ještě finská firma a jaké bezpečnostní výzvy představuje pro naše země umělá inteligence.

Lämmin kiitos vierailustanne!

Fotogalerie z návštěvy (© Martin Hundák)

Úvod > akce > Návštěva finského velvyslance na FF UK