Výstava Kiby Lundberg Černý motýl

Od 17. 5. se v prostorách Muzea romské kultury v Brně koná výstava Černý motýl, která představuje inspirativní i provokativní Kibu Lumberg (*1956): umělkyni, spisovatelku a lidskoprávní aktivistku. Název výstavě dalo klíčové dílo Kiby Lumberg, instalace Černý motýl, která byla v roce 2007 vystavena na Benátském bienále v historicky prvním romském pavilonu. Černý motýl se jmenuje i první část jejího autobiografického románu z trilogie Memesa, kterou letos v češtině vydá nakladatelství romské literatury KHER.

V konzervativní a silně patriarchální kultuře finské romské komunity Kale, v níž Kiba Lumberg vyrůstala, přijímají dospívající dívky svou tradiční ženskou roli jakýmsi přechodovým rituálem: obléknou si těžkou sametovou sukni. Sukně symbolizuje jejich status, nekonformní umělkyně ji však vnímá jako vězeňskou uniformu. Proti tradici se vzbouřila a společenství opustila. Následně prolomila tabu mlčení, když ve finské společnosti svou tvorbou otevřela citlivé i bolestné téma podřízeného postavení žen a dětí mezi Kale. Dočkala se za to kritiky i výhrůžek smrtí.

Dílo Kiby Lundberg hluboce ovlivnily osobní zkušenosti s vícenásobnou marginalizací kvůli etnickému původu, genderu a sexuální orientaci. Ve své tvorbě zkoumá zejména témata jinakosti, svobody a samoty.

Úvod > akce > Výstava Kiby Lundberg Černý motýl