Volitelné předměty na ZS (nejen) pro finštináře

V ZS nabízí oddělení finských studií dva nové volitelné předměty:

Finský spisovatel Mika Waltari (AFN200043)
Vyučuje: Jan Dlask (Oddělení finských studií ÚGS)
Út 14:10–15:45 (P304)

Mika Waltari (1908–1979) je u nás známý především jako autor oblíbeného románu Egypťan Sinuhet (1946), který bývá i součástí školních seznamů povinné četby. Waltari ale napsal i mnoho dalších děl různých žánrů a v mladém věku se zapsal do finské literatury jako výrazný představitel mladé generace 20. let. Volitelný předmět „Finský spisovatel Mika Waltari“, vhodný jak pro nefinštináře, tak finštináře, seznamuje s Waltariho autorskou osobností a jeho životem a dílem v co možná nejširší mnohostrannosti.

Úvod do sámského jazyka a literatury  (AFN200035)
Vyučuje: Michal Kovář (Oddělení finských studií ÚGS)
Po 15:50–17:25 (P304)
Jsou Sámové exotičtí? Jsou exotičtí Evropané? Psaly se v sámštině barokní básně? Je lepší nechat pohlaví plodu nepříznakové, tedy ženské, anebo uplatit laponskou bohyni, aby se vám narodil syn, osoba s příznakem? Za jakých podmínek lze sobici podojit? Proč má postava Laponce (Lappo) v Komenského dramatu každou botu jinou? Seminář seznámí posluchače s historií, literaturou a kulturou významné etnické menšiny Skandinávie, Finska a severozápadu Ruska, podá obraz jejich života v historických souvislostech a seznámí studenty i se sámským jazykem. Na seminář navazuje v letním semestru praktický kurz severní sámštiny pro začátečníky.
Úvod > kurzy > Volitelné předměty na ZS (nejen) pro finštináře